Προγραμμα 18ου αντιραστιστικού φεστιβάλ

Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ Κοινωνικής Αλληλεγγύης (16-18/10, Λιμάνι Θεσ/νίκης, Αποθ. 8)

 

  Παρασκευή 16/10 Σάββατο 17/10 Κυριακή 18/10
Πρόγραμμα Συναυλιών

Οι Ζητιάνοι

The Banksters

Ντίνος Σαδίκης

Baildsa

Folk’n’Roll

Kazoo

Koza Mostra

ΘΡΑΞ ΠΑΝΚC

SKG Dub Alliance

Τραγικός Είρωνας & ΝΤΑΛ.Ι

Unknown Artist

Μαύρες Νότες

Πρόγραμμα παιδότοπου

Κάθε μέρα από τις 6μμ

“Ρομπέν Των Δασών” κουκλοθέατρο από τον κουκλοθίασο Redicolo

Παιχνίδι με την ομάδα Το χοροπηδηχτό ταμπούρλο

Θεατρικό παιχνίδι με τον Σύλλογο αποφοίτων του τμήματος Θεάτρου με συντονίστρια την Μαρία Γρίβα από τους Ubu Art Crew

Capoeira για παιδιά

Θεατρικές Παραστάσεις / Δρώμενα

21.45 Break Dance παράσταση χορού από ομάδα της πόλης

21.00 “Το λάλον υδωρ” Με έρεισμα τη ποίηση του Ναζίμ Χικμετ μπήκαμε στο καράβι και αποφασίσαμε να μη κλείσουμε τα μάτια μας σ αυτό που συμβαίνει δίπλα μας. Λίγη γη , λίγο νερό , ένα χαμόγελο και το περιττό πιο αναγκαίο από ποτέ. Από την ομάδα Χοροθεάτρου ollie ollie oxen free

 

21.30 Κλασικός ινδικός χορός Kathak απο την Ανθή Καμαριώτη με συνοδεια ινδικού παραδοσιακου κρουστού tablas του Σακη Λάιου

21.00 “Hypnosis” ένα Ντουέτο σύγχρονου χορού από την Ειρήνη Θανασούλη και τον Γιώργο Μπολμάτη

 

21.30 Χωροί από τη Γεωργία από τη συλλογικότητα των Γεωργιανών

Συζητήσεις/Εργαστήρια 

Συζήτηση: ‘Να σταματήσουμε το πόλεμο ενάντια στους πρόσφυγες και τους μετανάστες/τις μετανάστες ‘’ Ομιλητές : Αντιρατσιστική Πρωτοβουλία Θεσσαλονίκης

Δίκτυο Σπάρτακος  /  Ομάδα Νομικών για τη Υπεράσπιση Προσφύγων και Μεταναστών /  OzanMirkanBalpetek,   MigrantSolidarityCenter , Τουρκία/ Μέλος Παλαιστινιακού Συνδέσμου Β. Ελλάδος

Έναρξη 18.00

 

Εργαστήριο :"Ενάντια στο εθνολαϊκιστικό πανηγύρι των παρελάσεων", Συνέλευση για την οργάνωση δράσεων ενάντια στις μαθητικές παρελάσεις

Έναρξη 19.00

Συζήτηση: "Από τις γειτονιές, στη βουλή, το δικαστήριο και πάλι πίσω" - Οι πολλαπλές όψεις του φασιστικού φαινομένου και η οργάνωση του πολυμέτωπου αντιφασιστικού αγώνα

Ομιλητές :   Γιώργος Τσιάκαλος -  ομότιμος καθηγητής Παιδαγωγικού ΑΠΘ / Κώστας Παπαδάκης,    Δικηγόρος- Πολιτική Αγωγή στη δίκη της χα

Έναρξη 18.00

 

Εργαστήριο : "Aγώνας για την αυτοδιαχείριση", Ενημέρωση και οργάνωση δράσεων ενάντια στον πλειστηριασμό του κτιρίου της ΒΙΟΜΕ

Έναρξη 19.00

Συζήτηση: "There Is No Alternative"?  - Από τις κοινωνικές αντιστάσεις στην αναζήτηση εναλλακτικών

Ανοιχτή συζήτηση - συνέλευση με τις κοινωνικές, κινηματικές και πολιτικές συλλογικότητες του Φεστιβάλ

Έναρξη 18.00

 

Βιβλιοπαρουσίαση : “Λαμόγια στο Χακί”  του Διονύση Ελευθεράτου , εκδόσεις Τόπος

Ομιλητές : Α. Χατζηστεφάνου, info-war.gr / Π. Δημητρούδης , εφημερίδα Εποχή / Χ. Αβραμίδης, δημοσιογράφος-πολιτικός επιστήμονας / Και ο συγγραφέας

Διοργάνωση : Ακυβέρνητες Πολιτείες

Έναρξη 19.00

 

 

Εικαστικές εκθέσεις
 
Στο χώρο των εκθέσεων θα φιλοξενηθούν φωτογραφίες, slide shows και εικαστικά έργα
 
Ομαδικές εκθέσεις: GUAP “Η προστασία του δάσους στη Σφηκιά Ημαθίας ”,   PHOTO BABYLON “Άνθρωποι του δρόμου”,  Ομάδα φωτογραφίας Στεκιού Μεταναστών
 
Έκθεση φωτογραφίας από την Ιταλία: Working class hero
 
Αφιερώματα: Αφιέρωμα στην κινηματική καλλιτέχνη Sue Coe
 
Συμμετέχουν οι φωτογράφοι: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΧΑΤΖΑΡΑΣ “No mans land” , MORTEZA JAFARI “My frame”, ΠΟΛΥΞΕΝΗ ΑΝΔΡΕΑΔΟΥ, ΑΓΓΕΛΟ ΜΠΑΡΑΙ “Σύριοι στο Σύνταγμα” ,  ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΡΗΣΤΑΚΗΣ μέλος 35mm “Φωτογραφίες από στρατόπεδο συγκέντρωσης Παρανεστίου”, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΛΜΠΟΥΤΑΣΒΙΛ μέλος φωτογραφίας Στεκιού Μεταναστών, ΦΩΤΕΙΝΗ ΦΑΚΙΡΟΥΔΗ, ΜΑΡΙΑ “Μια ματιά στην κρίση”